دلیل ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی - مجله ریمووین - 2
دلیل ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی، ریلمی و نوکیا به ایران چیست؟

تقریبا چند روز از پیچیده شدن خبر ممنوعیت واردات برخی گوشی های هوشمند اندوریدی به ایران می گذرد. در ابتدا، این اخبار منتشر شده بیشتر شبیه شایعات فضای مجازی بود. اما کمی بعد تر مشخص شد که چیزی جز حقیقت نیست. بله درست است. ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی، ریلمی و نوکیا، در برخی از مدل ها اجرایی خواهد شد. اما دلیل این ممنوعیت چیست؟

وارد کردن کدام گوشی از این برند ها به ایران ممنوع شده است؟

دلیل ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی - مجله ریمووین - 3

گوشی های برند شیائومی که با ممنوعیت واردات مواجه شده اند شامل مدل های Redmi Note 10، Redmi Note 9C ، Redmi Note 9AT، POCO X3، Redmi Note 7 Pro و Redmi Note 9 Pro می شود.

گوشی های برند ریلمی که با این ممنوعیت مواجه شده اند شامل مدل های Realme 8 Pro، Realme 7 Pro، Realme 7i، Realme 7، Realme 6 Pro و Realme C21 می شود.

همچنین گوشی های Nokia 5.4، Nokia 3.4 و Nokia C20 از برند قدیمی نوکیا شامل قانون جدید ممنوعیت واردات خواهند شد.

دلیل ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی و دیگر برند های مذکور چیست؟

به دلیل وجود تحریم ها، شرکت های نامبرده شده نظیر شیائومی و ریلمی، هیچ گونه دفتر و یا نمایندگی رسمی در ایران ندارند. همین امر موجب شده تا برخی مدل ها از گوشی های این برند ها بر اساس استاندارد های سازمان تنظیم  مقررات رادیویی تولید نشده و از قوانین آن پیروی نکنند.

دلیل ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی - مجله ریمووین - 1

به طور خلاصه می توان گفت که عدم امکان شماره گیری سرشماره های اضطراری 110، 115 و 125 و منتقل شدن تماس با آنها به شماره 112 (مرکز ملی امداد و نجات) دلیل تصویب این قانون از سوی سازمان تنطیم و مقررات رادیویی بوده است.

شایان ذکر است که اکنون رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل اتاق بازرگانی، درخواست تجدید نظر درباره این مصوبه را به سازمان تنظیم و مقررات رادیویی ارائه کرده است. اما باید منتظر ماند و دید که آیا مصوبه ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی و دیگر برند های مذکور لغو شده و یا گوشی های بیشتری در انتظار ملحق شده به این لیست سیاه خواهند بود ؟!

با مجله ریمووین همراه باشید.

منبع : تسنیم

اشتراک گذاری