فرمت های قابل پشتیبانی در اندروید - مجله ریمووین - 1
هر آنچه که باید درباره فرمت های قابل پشتیبانی در اندروید بدانیم!

امروزه افراد بسیار زیادی جهت به اشتراک گذاری انواع پرونده های چند رسانه ای (مدیا)، کارهای روزمره، ارتباط سریع با دیگران، سرگرمی و گذراندن اوقات فراغت از گوشی های تلفن همراه استفاده میکنند. در واقع فعالیت هایی مانند تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی و تفریح با انجام بازی در حین سفر با گوشی های هوشمند امروزی بسیار راحت و لذت بخش شده است. در این میان، گوشی های اندرویدی با استقبال و محبوبیت بسیار زیادی در بین طرفداران مواجه شده اند. این موضوع میتواند از دلایل زیادی نشات گرفته باشد، اما گسترده بودن محدوده فرمت های قابل پشتیبانی در اندروید یکی از بزرگ ترین آنهاست !

با این وجود ، برخی از داده های سازگار با کامپیوتر را نمی توان در سیستم عامل های IOS یا ابزارهای مبتنی بر Android اجرا کرد. به عنوان مثال ، فرمت AVI در اندروید پشتیبانی نمی شود، بنابراین میتوان از این نوع فایل ها به سختی در تلفن همراه یا تبلت بهره برد. به همین دلیل دانستن فرمت های قابل پشتیبانی در اندروید، کدک های رسانه ای ، پروتکل های شبکه و انواع نرم افزار های مربوطه برای موبایل و تبلت خالی از لطف نیست.

انواع فرمت های صوتی قابل پشتیبانی در اندروید 

با تمام نقاط قوت و فرمت های پشتیبانی شده زیاد در سیستم عامل اندروید، باز هم گاهی کاربران با خطای عدم توانایی پخش فرمت مواجه می شوند. در اینجا تلاش شده است تا شما را با فرمت های صوتی پشتیبانی شده در اندروید آشنا کنیم، پس با مجله ریمووین همراه باشید.

فرمت اول، AAC-Codec

انواع فایل های 3GPP، MP4 و ADTS در این دسته از رسانه های پشتیبانی شده برای اندروید گنجانده شده اند. این فرمت ها می توانند به راحتی در اندروید اجرا و رمزگشایی شوند.

فرمت دوم، AMR NB و WB-Codec

فرمت های از نوع 3GPP، مربوط به این گروه هستند. فایل های از این دسته بدون هیچ مشکلی در دستگاه های Android رمزگشایی و رمزگذاری می شوند. امروزه این فرمت یک قالب صوتی محبوب در دنیاست.

فرمت سوم، FLAC-Codec

فایل های FLAC به دلیل عدم دسترسی به رمزگذاری در گوشی های اندرویدی و محدودیت های رمزگشایی ، قابل توجه هستند. برای رمزگشایی این قالب فایل صوتی ، دیکودر هایی با مشخصات 3.1 و بالاتر از آن مورد نیاز است.

فرمت چهارم، MP3-Codec

فرمت قدمت دار و سنتی در تلفن های همراه فرمت  MP3است که به کاربران امکان رمزگشایی سوابق را بدون هیچ مشکلی می دهد. توجه داشته باشید که در این فرمت امکان رمزگذاری در Android در دسترس نیست. فایل های صوتی مونو ، استریو و 8 الی 320 کیلوبیت بر ثانیه با دستگاه های مبتنی بر اندروید سازگار خواهند بود.

فرمت پنجم، MIDI-Codec

تنها فرمت های صفر و یکی مربوط به این گروه از فایل ها می باشند. این فرمت ها اغلب از آهنگ های هشدار و زنگ اندروید پشتیبانی می کنند. همانند  MP3، فرمت MIDI در دستگاه های مختلف قابل رمزگشایی است اما به سختی در دستگاه های مبتنی بر Android رمزگشایی می شود.

فرمت ششم، دیگر قالب های صوتی پشتیبانی شده در اندروید

قالب های صوتی دیگری نیز وجود دارد که می توان درباره آنها صحبت نمود. این فرمت ها به صورت جدول در زیر ارائه شده اند. نام کدک ، رمزگشایی ، کدگذاری و دیگر مشخصات آنها همراه با جزئیات محدودیت سخت افزار و انواع مدیا در زیر عنوان شده است.

فرمت های صوتی قابل پشتیبانی در اندروید - مجله ریمووین - 2

همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود ، فرمت های Vorbis ،PCM  و Opus-codec به راحتی در دستگاه های Android رمزگشایی می شوند. در واقع اگر محدودیت های سخت افزاری برای این منظور کافی باشند ، تنها فرمت WAVE قابل رمزگذاری خواهد بود. اگر شما قالب های صوتی مورد نیاز خود را در توضیحات بالا پیدا نکرده اید و میخواهید از آنها در تلفن همراه مبتنی بر Android خود لذت ببرید ، بهتر است از یک مبدل فایل مناسب استفاده کنید. علاوه بر این ، برخی از پلیرهای صوتی اندرویدی امکان تبدیل خودکار را برای پخش این موارد در اخیارتان قرار خواهند داد.

انواع فرمت های ویدیویی قابل پشتیبانی در اندروید

گاهی این آزار دهنده ترین اتفاق ممکن است که پس از دانلود فیلم مورد علاقه تان نمی توانید آن را بر روی تلفن همراه یا تبلت خود اجرا کنید. درواقع خطایی مشاهده خواهید کرد، مبتنی بر این موضوع که فرمت مورد نظر در دستگاه اندرویدی شما پشتیبانی و اجرا نمی شود. به عنوان مثال ، فیلم های با فرمت HD درAndroid در دسترس نخواهند بود. در نتیجه برای رهایی یافتن از این چالش، باید تنها از آن فرمت های ویدیویی که در اندروید قابل پشتیبانی هستند، استفاده نمود.

فرمت اول، ویدیو های SD

ویدیو های با فرمت SD می توانند از کیفیت پایین و یا بالایی برخوردار باشند. این فرمت از فیلم هایی با مشخصات کدک پایه H.264 استفاده می کند. فایل های ویدئویی SD می توانند هم با وضوح 176 × 144 پیکسل (با کیفیت پایین) و هم با وضوح 480 × 360 پیکسل (با کیفیت بالا) ارائه شوند. توجه داشته باشید که تلفن های همراه و تبلت های اندرویدی فقط با بیت ریت صوتی24 Kbps  یا 128 Kbpsو میزان بیت ریت ویدیویی 56 Kbps یا 500 Kbps فایل های ویدیویی را پخش می کنند که این میزان بستگی به کیفیت SD خواهد داشت.

فرمت های ویدیویی قابل پشتیبانی در اندروید - مجله ریمووین - 4

فرمت دوم، 3GPP و MPGEG-4

این فیلم ها را می توان از طریق HTTP یا RTSP نیز پخش کرد. توجه داشته باشید که حداکثر حجم این فایل ها 100 مگابایت است.

توجه داشته باشید که امروزه فرمت های زیادی از فایل های ویدئویی وجود دارد. این تعداد بالا از فرمت ها نمی توانند بصورت همه گیر و جامع با اندروید سازگار باشند. اگر به پخش فیلم با هر قالب و کدک ویدیویی ، میزان بیت ریت صدا و سایر پارامترها علاقه دارید ، بهتر است از یک نرم افزار مخصوص جهت تبدیل خودکار استفاده کنید.

بیشترین فرمت هایی که جهت پخش مدیا صوتی و تصویری پیشنهاد می شوند.

طیف وسیعی از فرمت ها وجود داشته که کاملاً با ابزارهای اندرویدی هر مدل سازگار است. به همین دلیل توصیه می شود اغلب از این گونه فرمت ها استفاده کنید. به این ترتیب می توانید فایلهای صوتی و تصویری مورد علاقه خود را بدون هیچ مشکلی پخش کنید. در اینجا لیستی از فرمت های توصیه شده برای دارندگان دستگاه های مبتنی بر اندروید وجود دارد.

فایل های MP3 و MP4 ، پشتیبانی شده در اندروید

معمولا فرمت های MP3 و MP4، از پرکاربردترین و پرطرفدارترین فرمت های ویدیویی در سیستم های اندرویدی به شمار می آیند، زیرا این فرمت های صوتی به فضای ذخیره سازی کمتری نیاز داشته و از کیفیت کافی برخوردار هستند.

فرمت های قابل پشتیبانی در اندروید - مجله ریمووین - 3

فیلم های در فرمت MP4 نیز برای Android توصیه می شود. فایل های با این فرمت به خوبی فشرده و کم حجم شده اند و به دلیل سازگاری بالا با در دستگاه های اندرویدی پیشنهادمی شوند.

توجه داشته باشید که در میان فرمت های مدیایی ( چند رسانه ای) فقط انواع فایل های صوتی و تصویری نیستند که در اندروید پشتیبانی نمی شوند. این یعنی تلفن های همراه نمی توانند از قالب های دیگری نظیر Flash، Java ، RTF ، CSV  پشتیبانی کنند. به عنوان مثال ، فایل های RTF قابلیت اجرا شدن داشته اما به شکل اشتباه و ناقص پخش و مشاهده می شوند. همچنین ، فایل های جاوا برای همه نسخه های اندروید در دسترس نیست. در این قسمت به دیگر انواع فرمت های غیر صوتی و تصویری پشتیبانی شده در اندروید پرداخته شده است.

مایکروسافت آفیس

پاور پوینت، اکسل و ورد آفیس، فرمت هایی از پکیج نرم افزاری ایکروسافت آفیس هستند که توسط اندروید قابل اجرا خواهند بود.

PDF

می توان PDF را بهترین فرمت جهت خواندن فایل های متنی و دیتا های متن محور عنوان کرد.

EPUB

این قالب برای کتابهای الکترونیکی و فایل های متنی مشابه توصیه می شود زیرا با هر اندازه نمایشگر در تلفن همراه یا تبلت سازگار است.

گرافیک

برای لذت بردن از عناصر گرافیکی، بدون شرایط چالش برانگیز که ممکن است در TIFF و SVG اتفاق بیفتد، از قالب های جهانی مانند GIF ، JPG (JPEG)  و یا PNG استفاده کنید.

فرمت های قابل پشتیبانی در اندروید - مجله ریمووین - 5

سخن پایانی

دستگاه های Android و IOS همچنان به تغییر و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به انواع فایل ها در فرمت های مختلف ادامه می دهند. با این وجود، توصیه مجله ریمووین به شما استفاده از فرمت های پیشنهادی جهت داشتن تجربه کاربری بهتر خواهد بود. نظر شما چیست؟ شما با کدام یک از فرمت های عنوان شده در این مقاله بیشتر احساس راحتی میکنید؟

منبع : Android Headlines

اشتراک گذاری