فرق کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی در چیست؟
فرق کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی در چیست؟

کیبورد یکی از اساسی ترین ابزار های کار با کامپیوتر است. امروزه کیبورد ها انواع مختلفی دارند و در طرح ها و مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند. یکی از سوالاتی که ممکن است برای کاربران کامپیوتر به وجود بیاید، آن است که فرق کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی در چیست. ما در این مطلب سعی کرده تا به توضیح و تشریح این دو نوع کیبورد پرداخته و تفاوت بین آن دو را بررسی کنیم.

کیبورد معمولی (کیبورد های ممبرین)

کیبورد های معمولی یا به اصطلاح کیبورد های ممبرین از یک مدار یکپارچه درون ساختار خود بهره می برند. دلیل آن که کیبورد های معمولی را ممبرین می نامند، صفحه ی تلق مانندی به نام ممبرین است که مدار اصلی بر روی آن چاپ شده و دستور های وارده را به برد الکترونیکی کیبورد منتقل می کند. در این حالت وقتی کاربر یکی از دکمه های کیبورد را می فشارد، در واقع نوعی اتصال کوتاه رخ داده و دستور مد نظر برای وی اجرا میگردد. در کیبورد های معمولی قطعات پلاستیکی منعطفی در میان صفحه کلید و ممبرین وجود دارند که اتصال لازمه میان صفحه کلید و ممبرین را برقرار میکنند.

کیبورد های ممبرین
کیبورد های ممبرین

یکی از دلایل طول عمر پایین تر کیبورد های ممبرین نسبت به گیمینگ همین قطعات پلاستیکی منعطف هستند که پس از مدتی در اثر استفاده بیش از حد کارایی خود را از دست می دهند. گفتنی است که معمولا کیبورد های معمولی به دو دسته ی با سیم و بدون سیم تقسیم می شوند. معمولا از این نوع کیبورد ها درون منازل و دفاتر اداری استفاده می شود. در واقع کیبورد ممبرین دارای کاربرد عمومی بوده و برای اغلب کاربرانی که قصد کارهای ویژه و سریع با کیبورد خود ندارند، توصیه می شود. در زیر میتوانید ساختار فیزیکی اینگونه کیبورد ها را مشاهده نمایید.

ساختار فیزیکی کیبورد های ممبرین
ساختار فیزیکی کیبورد های ممبرین

معمولا به دلیل فناوری استفاده شده در تولید کیبورد های معمولی، این نوع کیبورد ها ارزان تر و کم صدا تر از کیبورد های گیمینگ هستند.

کیبورد گیمینگ (کیبورد مکانیکی)

همانطور که از اسم این نوع کیبورد مشخص است برای بازی های کامپیوتری و اهداف گیمینگ (Gaming) طراحی شده است. یعنی کیبورد گیمینگ به کاربرانی که به بازی های کامپیوتری علاقه دارند و معمولا برای لذت بردن از یک بازی ویدیویی و نتیجه آن اهمیت زیادی قائل هستند، پیشنهاد می شود.

فناوری تولید کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی متفاوت است. تولید یک کیبورد گیمینگ به مراتب پیچیده تر است. کیبورد گیمینگ، کیبورد مکانیکی نیز نامیده می شود. دلیل این نامگذاری، استفاده از یک ساختار مکانیکی در طراحی دکمه های صفحه کلید است. در این نوع کیبورد هر کدام از دکمه ها دارای یک پایه  فنری و یک گیره ی بناهاز و بسته شونده هستند. کیبورد های گیمینگ سریع تر از کیبورد های معمولی عمل میکنند.

کیبورد های گیمینگ
کیبورد های گیمینگ

چرا گیمرها کیبورد گیمینگ را ترجیح میدهند؟

یکی ازدلایلی که گیمر ها از کیبورد های مکانیکی استفاده میکنند، طول عمر بالاتر آنها نسبت به کیبورد های معمولی است. طبیعتا فناوری تولید این نوع صفحه کلید باعث می شود که دیرتر کارایی خود را از دست بدهد. یکی از مزیت های ویژه کیبورد های گیمینگ فعال بودن همزمان تمامی دکمه های آن است. گاهی در یک بازی ویدیویی برای انجام یک دستور خاص، استفاده همزمان از تعداد زیادی از دکمه های روی صفحه کلید مورد نیاز است که این قابلیت تنها توسط کیبورد های گیمینگ امکان پذیر است. فناوری ساخت کیبورد های ممبرین به گونه ای است که استفاده همزمان از تعداد زیادی دکمه باعث تداخل در عملکرد آن خواهد شد.

ساختار فیزیکی کیبورد های گیمینگ
ساختار فیزیکی کیبورد های گیمینگ

چراکه تمامی دکمه های آن بر روی یک صفحه مدار قرار گرفته اند. اما در کیبورد های گیمینگ، به دلیل جدا بودن تمامی دکمه ها از یک دیگر این مشکل وجود نخواهد داشت. یعنی گیمر ها میتوانند از تمامی دکمه های آن به صورت همزمان بهره ببرند. همچنین این کیبورد ها دارای نرم افزار هایی هستند که کاربر با استفاده از آنها میتواند دستور های ترکیبی و مختلفی را تعریف نماید. برای مثال کاربر این قابلیت را تعریف میکند تا در صورت کلیک همزمان سه دکمه مختلف، عملکردی خاص در بازی اجرا شود.

جذابیت بیشتر در کیبورد های مخصوص بازی

یکی دیگر از جذابیت های کیبورد های گیمینگ نور پردازی RGB در پس زمینه صفحه کلید آنهاست. این امر موجب شده تا استفاده از آنها بسیار جذاب تر از کیبورد های معمولی به نظر برسد. فناوری RGB موجود در این نوع کیبورد ها تا حدی جذاب است که کاربر میتواند توسط یک نرم افزار واسط رنگ آن را از میان یک طیف رنگی گسترده انتخاب کرده و به مدل خاموش و روشن شدن آن هارمونی دهد. تمامی قابلیت ها و ویژگی هایی که در کیبورد های گیمینگ وجود دارد باعث شده تا قیمت بالاتری نسبت به کیبورد های ساده داشته باشند.

امیدواریم تا این مطلب شما را در انتخاب و خرید یک کیبورد مناسب یاری کرده و با فرق کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی تا حد زیادی آشنا شده باشید. در مجموع می توان گفت برای آن دسته از کاربرانی که بازی های کامپیوتری را به صورت حرفه ای انجام میدهند کیبورد های گیمینگ توصیه شده و دیگر کاربران میتوانند طبق سلیقه خود از هر دو نوع کیبورد به خوبی بهره ببرند.

با مجله ریمووین همراه باشید و نظرات و پیشنهادات خود را در با ما در میان بگذارید.