انواع کیس های کامپیوتر - ریمووین شاپ
انواع کیس های کامپیوتر به چند دسته تقسیم می شوند؟

شاید یکی از سوالاتی که اغلب ذهن کاربران و طرفداران کامپیوتر را به خود مشغول می کند، این است که چرا بعضی کیس های کامپیوتر ابعاد کوچکی دارند و در مقابل بعضی از کیس ها بزرگ و جا گیر تر از بقیه به نظر می رسند؟ جواب این سوال در تقسیم بندی انواع کیس های کامپیوتر خلاصه می شود.

همان طور که می دانیم مادربرد های کامپیوتر با توجه به کاربرد هایشان از ابعاد و اندازه های مختلفی برخوردار هستند. این تفاوت در سایز مادربرد ها است که باعث شده انواع کیس های کامپیوتر در چند مدل مختلف تولید شوند. نام دیگر کیس کامپیوتر Tower (تاور) می باشد. به کمک این کلمه انگلیسی که به معنای برج می باشد، میتوان انواع کیس ها را به درستی معرفی نمود. با توجه به کیس های موجود در بازار ایران مجله ریمووین قصد دارد تا 3 نوع از رایج ترین کیس های کامپیوتر را در این مطلب معرفی کند.

انواع کیس های کامپیوتر
انواع کیس های کامپیوتر

1- کیس Mini Tower ( مینی تاور)

همان طور که از اسم کیس Mini Tower مشخص است، کوچکترین مدل از کیس های موجود در بازار می باشد. ابعاد این کیس ها در عرض حدودا 18 سانتی متر و ارتفاع تقریبا 25 سانتی متر می باشد. این کیس ها که معمولا در بازار رایج و همه گیر نیستند، به دلیل فضای کوچک و محدودشان اغلب از محبوبیت کمتری بین طرفداران کامپیوتر برخوردارند.

در کیس های Mini-Tower میتوان مادربرد های Mini-ITX و Micro-ATX را جا داد. اغلب کیس های مینی تاور دارای 4 اسلات توسعه هستند، بنابراین اگر فضای کوچکی دارید و در فکر جمع کردن یک سیستم معمولی با کاربری خانگی و عمومی هستید، بد نیست که سری به این مدل از کیس ها بزنید. البته ناگفته نماند که کیس های Mini-Tower کمی سخت تر از بقیه کیس ها اسمبل می شوند چرا که به دلیل فضای بسیار کمی که در خود دارند، جا دادن تمامی قطعات و منبع تغذیه در آنها کار هر کسی نیست !

2- کیس Mid-Tower (مید تاور)

سری کیس های Mid-Tower کیس های با اندازه متوسط بازار را تشکیل می دهند. کیس های مید تاور معمولا فضای بهتری را برای کاربران پی سی فراهم می کنند. معمولا مدیریت کابل ها در این نوع کیس بسیار راحت تر انجام میگیرد. در کیس های Mid-Tower میتواند از مادربرد های Mini-ITX، Micro ATX و ATX استفاده کرد. همین موضوع باعث شده تا این سری از کیس ها مورد استقبال کاربران حرفه ای تر قرار گرفته و حتی کسانی که قصد جمع کردن یک کیس گیمینگ متوسط را دارند به آن روی بیاورند. باید گفت که این کیس برخلاف سری مینی تاور قابل حمل نیست.

اندازه کیس های مید تاور معمولا 20 سانتی متر در عرض، 45 سانتی متر در ارتفاع و تقریبا 31 سانتی متر در طول می باشد. همین امر موجب شده تا به دلیل جا گرفتن کارت گرافیک های مختلف در آن به رایج ترین و محبوب ترین مدل کیس در بازار تبدیل شود. کیس های Mid-Tower بسته به مدل و سازنده آنها دارای 7 یا 8 اسلات توسعه هستند. همچنین قابلیت جا گرفتن فن های 120 و 140 میلیمتری در این نوع کیس ها بر جذابیت آنها اضافه کرده است.

تفاوت انواع کیس از نظر ابعاد بدنه
تفاوت انواع کیس از نظر ابعاد بدنه

3- کیس Full-Tower (فول تاور)

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اصطلاحا مجنون و دیوانه ی بازی های کامپیوتری بوده و به جمع کردن سیستم های گیمینگ علاقه بسیاری دارید، باید بی قید و شرط به سراغ کیس های Full-Tower بروید. کیس های فول تاور با ابعاد حدودی 20 الی 30 سانتی متر در عرض، 60 الی 90 سانتی متر در طول و تقریبا 1 متر در ارتفاع بسیار غول آسا بوده و فضای نسبتا زیادی را اشغال میکنند. اما برای دوستداران آنها، این مورد قابل چشم پوشی است، چرا که این کیس ها علاوه بر مادربرد های پشتیبانی شده در سری کیس های Mini-Tower و Mid-Tower، از مادربرد های E-ATX پشتیبانی میکنند.

فضای بسیار جا دار در داخل این سری از کیس ها باعث شده تا بتوان سیستم های خنک کننده مناسبی را برای کارت گرافیک ها و پردازنده های قدرتمند تعبیه کرد. قابلیت قرارگرفتن فن ها 200 الی 230 میلیمتری و فضای مناسب جهت تعبیه سیستم خنک کننده مایع (Liquid Cooling System) از ویژگی های منحصر به فرد کیس های Full-Tower است. به طور خلاصه اگر گیمر هستید و هزینه نسبتا گرانتر این کیس ها آنچنان برایتان محدودیت ایجاد نکرده است، یک کیس Full-Tower تهیه کرده و علاوه بر کاربرد های منحصر به فرد، از زیبایی ظاهری آن لذت کافی را ببرید.

 

کدام یک از انواع کیس های کامپیوتر مناسب شماست؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد، شاید انتخاب یک کیس مناسب برای سیستم کامپیوترتان راحت تر از قبل به نظر برسد. کیس های Mid-Tower اغلب میتوانند تمامی نیازهای یک کاربر استاندارد و حتی حرفه ای را پوشش دهند. سری Mini-Tower با توجه به این که امکان توسعه را محدود کرده است، تنها برای کاربران خانگی و عمومی توصیه می شود. کیس های Full-Tower نیز اغلب برای گیمر ها و کاربران حرفه ای توصیه می شود که سیستم گران قیمتی را برای خود جمع کرده اند. با این حال اگر هنوز هم سر در گم هستید و یا میخواهید با داشتن اطلاعات بیشتر خرید خود را انجام دهید، کارشناسان ریمووین شاپ همواره پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

اشتراک گذاری